A menopauza mindannyiunkat utolér, de ha tudjuk, milyen tünetekre számíthatunk – és hogyan birkózzunk meg velük -, az rengeteget segíthet.

A „menopauza” szó tulajdonképpen a havi ciklusok végét jelenti, és akkor tekinthető úgy, hogy elérkeztünk hozzá, ha már több mint egy éve – vagy ha 50 alatt vagyunk, akkor két éve – nem volt menstruációnk. De még ha egy év vagy több idő is eltelt már az utolsó menzeszünk óta, a tünetek még évekig megmaradhatnak.

Minden a perimenopauzával kezdődik, amely gyakran meglepetésként éri a nőket, mivel már évekkel a menopauza előtt kezdetét veszi. Európában a menopauza átlagosan 51 éves korban következik be, de a perimenopauza első tünetei már a 40-es éveink elején jelentkezhetnek. Nos, mi is történik ilyenkor?

„A menopauza tünetei aközben jelentkeznek a nőknél, hogy még menstruálnak, így gyakran nem kötik össze a kettőt” – magyarázza dr. Tania Adib, a The Lister Hospital nőgyógyász szakorvosa. Sokszor először a progeszteronszint kezd el csökkenni, hangulatingadozásokat, alvászavarokat és hízást okozva, klasszikus hőhullámok nélkül.

Ahogy a petefészkek szépen lassan „kifogynak” a petékből, az általuk termelt hormonok szintje lecsökken, előidézve a menopauza tüneteit.

Sok jó dolog van, melyet a menopauza beköszöntével élvezhetünk – azonban sok nő számára ez a változókornak is nevezett időszak korántsem sétagalopp. Nézzük, mire számíthatunk – és hogyan enyhíthetjük a kellemetlen tüneteket.

Menstruáció

Enyhe vérzés, erős vérzés – a menstruáció kiszámíthatatlanná válhat és előbb vagy utóbb mindannyian változást veszünk észre a ciklusukban, ahogy a menopauza felé közelítünk. De ez általában egy lassabb, fokozatos változás.

Mindössze a nők 12 +-ánál ér véget egyik napról a másikra a menstruáció. A másik 88 „ ingadozásokat tapasztal, ciklusai hosszabbak vagy rövidebbek, erősebbek vagy enyhébbek, és egyes esetekben pecsételő vérzés is előfordulhat.

Korai perimenopauzában az ösztrogénszint még elég magas ahhoz, ovuláció történhessen. Ez a szint azonban alacsonyabb annál, mint amit a szervezet megszokott, ezért a tünetek a ciklus megváltozása előtt is érezhetők lehetnek.

Hőhullámok

A hőhullámok a leggyakoribb és legbosszantóbb tünetek közé tartoznak. Azért jelentkeznek, mert az agy testhőmérséklet szabályozásáért felelős területét befolyásolják a hormonszintek ingadozásai.

Intenzitásuk csökkentése érdekében viselj pamut pizsamát/hálóinget és tarts ventilátort az ágyad mellett.

Álmatlanság

Ha újabban nehezebben alszol el vagy alszod át az éjszakát, az a benned zajló hormonális változások mellékhatása lehet.

Az alvászavar probléma lehet a menopauza során, ezért igyekezzünk kialakítani egy megfelelő esti rutint. Délután 3 óra után már ne kávézzunk. Ágyba bújás előtt igyekezzünk lelassítani és gondoskodjunk arról, hogy a hálószoba hűvös, sötét és csendes legyen. Lefekvés előtt legalább egy órával kapcsoljuk kis a telefonunkat. A magnéziumpótlás szinten segíthet.

Ködös agy

Megeshet, hogy újabban kissé szétszórt vagy – elfelejtesz időpontokat, nem emlékszel szavakra és zavartnak érzed magad. Elég valószínű, hogy ezért a hormonjaid a ludasak. A perimenopauza egyik tünete a kognitív diszfunkció. Ez megnehezítheti a koncentrációt – úgy érzed, mintha köd lepte volna el az agyadat, és problémák adódhatnak a memóriáddal. A nők sokszor nincsenek tudatában annak, hogy a perimenopauza időszakában vannak, így ezek a tünetek aggasztónak és ijesztőnek tűnhetnek.

Próbálj nem pánikolni, hiszen ez egyszer elmúlik. Vedd fontolóra az ashwagandha gyógynövény alkalmazását. Ez hozzájárul az egészséges stresszválasz kialakulásához, valamint támogatja a szellemi frissességet és a koncentrálóképességet.

 

Hangulatingadozások

A perimenopauzán áteső nők közül rengetegen szenvednek különböző mértékű szorongástól vagy depressziótól az ösztrogénszint csökkenése miatt.

Az ösztrogén segít fenntartani a jó hangulatért felelős vegyületek egyensúlyát az agyban, valamint az acetilkolinét, a memóriát és éberséget erősítő neurotranszmitterét is. Vagyis az ösztrogénszint esése hangulatingadozásokhoz és szorongáshoz vezethet.

A magnéziumban és  C-vitaminban gazdag étrend segíthet a szervezetnek a boldogsághormonnak is nevezett oxitocin termelésében, amelynek szintje a menopauza során megcsappan.

Hüvelyszárazság

Ez a tünet nemcsak a szárazság érzetére utal, hanem magában foglalja az irritációt, égő érzést, szexuális aktus közben érzett fájdalmat, valamint az olyan húgyúti tüneteket is, mint a szivárgás, gyakori vizelési inger és ismétlődő húgyúti fertőzések. Ez azért történik, mert az ösztrogén természetes síkosítóként viselkedik, így ha lecsökken a szintje, a hüvelyt borító érzékyen szövet vékonyabbá és szárazabbá válik.

Került az illatosított termékeket és használ kifejezetten az intim területekre szánt hidratáló szereket. Ha vizeletszivárgást tapasztalsz, végezz medencefenék-erősítő gyakorlatokat. Ha nem vagy biztos a kivitelezésükben, képzeld azt, hogy pisilsz, és állítsd meg a „sugarat” félúton. Ezt az izmot kell megpróbálni megdolgoztatni. Szorítsd össze, tartsd pár másodpercig, majd engedd el.

Hízás

Ahogy testünk változik, úgy változnak a szükségletei is. Sok nő tapasztalja azt, hogy bizony elkezdtek felkúszni a kilók. Légy óvatos a hizlaló ételekkel, például a finomított szénhidrátokkal és a feldolgozott élelmiszerekkel, mivel ezek felerősíthetik a tüneteket, fokozott stresszt és gyulladást, valamint súlygyarapodást okozva. Csökkentsd a telített zsírok, a só és a finomított cukrok bevitelét, amelyek miatt erősen liftezik a vércukorszint. Fogyassz szívbarát ételeket – legalább öt adag gyümölcsöt és zöldséget minden nap, olajos halakat, sótlan magvakat és rostban gazdag élelmiszereket.

Egészítsd ki az étrended keresztesvirágú növényekkel – vizsgálatok kimutatták, hogy a brokkoli pozitívan befolyásolja az ösztrogénszintet. Egy táplálkozási napló segíthet kideríteni, hogy mi váltja ki a kellemetlen tüneteket.

Hajhullás

Megeshet, hogy hajhullást, esetleg ritkulást tapasztalsz és /vagy szárazzá, törékennyé válik a hajad. A nők körülbelül 40 %-a tapasztal hajhullást, mivel az ösztrogénszint lecsökkenése felgyorsítja a szőrtüszők zsugorodását.

Ha úgy érzed, túl nagy mennyiség hullik ki, kérd a háziorvosod véleményét. Hajhullást más is okozhat, többek között stressz, betegség, a kalóriabevitel csökkentése, a pajzsmirigy hormonok egyensúlyának felborulása és a vashiány

Használj kímélő sampont és a minőséi hajkondicionálót, és ne viselj szoros frizurát. Ha tudsz, egyél hetente egyszer vörös húst, mivel az sok vasat tartalmaz, ami serkenti a szőrtüszőket. Ne fogyókúrázz túl intenzíven és próbáld alacsonyan tartani a stressz- szintedet. A hormonpótló terápia lassíthatja vagy meg is állíthatja a hajhullást. Az orvosi vizsgálat vérvizsgálatot és fejbőrbiopsziát is magában foglalhat.

Fájdalmak

A menopauza során bekövetkezett ösztrogénszint-csökkenés folytán ízületi fájdalmaid lehetnek, különösen a kezedben, a térdedben, a csípődben és az ujjaidban.

A stressz ismét csak ad egy pofont a hormonoknak, mivel hatással van a mellékvesére – az egyetlen dologra, amely még mindig megtermeli a szervezeted számára szükséges hormonokat. A fájdalmak csökkentésének legjobb módja a stressz minimális szinten tartása.

Próbáld ki a meditációt, a jógát, sétálj a  természetben rendszeresen.

A jógával rendkívül jól megőrizhető az ízületek rugalmassága és hajlékonysága, remekül kordában lehet vele tartani a stresszt, emellett hozzájárul a jobb alváshoz, valamint a fáradtság és a lehangoltság csökkentéséhez.

Heti 2 aromaolajos masszázs csodákat tud művelni a stressz kordában tartásában.

Csontritkulás

Körülbelül 35 éves korunktól  kezdve lassan elkezd kikopni kalcium a csontjainkból. A menopauzával együtt járó ösztrogénvesztés fokozza e csökkenés mértékét, ami növeli a csontritkulás kockázatát.

A kalciumban és D-vitaminban gazdag étrend elengedhetetlen a menopauza során történő csontritkulás megelőzéséhez. Kalciumhoz sötétzöld leveles zöldségekből, olajos halakból, tejtermékekből és hüvelyesekből juthatunk. Igyekezzünk mindennap két-három adag kalciumban gazdag ételt fogyasztani.

A D-vitamin segíti a kalcium hatékony felszívódását, és megtalálható például a vörös húsokban, az olajos halakban és a tojássárgájában. Mivel nem biztos, hogy a napfénnyel elég természetes D-vitaminhoz jutunk, érdemes jó minőségű, magas hatóanyag-tartalmú étrend-kiegészítőkkel fokozni a bevitelt.

Az egészséges csontozat fenntartását azzal is segíthetjük, ha beiktatjuk a testmozgást a napi rutinunkba- -a jóga és a pilates egyaránt jó választás.

Ha a természetes gyógymódokat részesíted előnyben, kérj aromaterápiás konzultációra időpontot!