A vizeletkiválasztó rendszer reflexológiával kezelhető problémái
A női húgycső rövid, közvetlenül a hüvely fölött van a kivezető nyílás, a férfi húgycső viszont 20 cm hosszú, és átmegy a prosztatának nevezett kis mirigyen. Mindkét különböző elrendeződésnek megvannak a maga veszélyei.
Húgyhólyagfertőzés
A nőknél gyakoribb, a férfiak hosszú húgycsöve ugyanis útját állja a baktériumok terjedésnek. A leggyakoribb ilyen fertőzés a hólyaggyulladás, amikor baktériumok támadják meg a húgyhólyag érzékeny oldalfalát. Az eredmény fájdalom, gyakori vizelés és rossz közérzet.
A prosztata körbeveszi a férfiak húgycsövének tövét, idős korban sokszor megnagyobbodik. Ilyenkor nyomhatja vagy el is zárhatja a húgycsövet, így gyakran kell vizeletet üríteni, de az csak gyengén áramlik ki. Mivel a húgyhólyag nem ürül ki teljesen, egyre gyakoribbá válik a fertőzés. Az 50 fölötti férfiak körében gyakori a prosztatarák.
Vizelettartási panaszok (inkontinencia)
A vizelet öntudatlan szivárgása idősek körében igen gyakori, sokszor párosul öregkori elbutulással, mikor az agysejtek pusztulnak, az agy-húgyhólyag kapcsolat romlik. A vizelettartási panaszok azonban minden korban előfordulhatnak számos okból. Szivárgás történhet váratlan köhögés, tüsszentés vagy nehéz tárgyak emelése során. Az inkontinencia a nők körében gyakoribb, főleg ha szülést (különösen nehéz, beavatkozást igénylő szülés) követően gyengék az alsó medenceizmaik. A várandós kismamák is sűrűn tapasztalnak gyakori vizelési ingert vagy időszakos inkontinenciát, a duzzadó méh ugyanis nyomja a közvetlenül alatti levő húgyhólyagot. További ok lehet, ha a gerincvelő megsérül az ágyéki részen.
Veseproblémák
A férfiaknál gyakoribb probléma a vesekő, mint a nőknél. A kövek akkor képződnek a vese vizeletgyűjtő részében vagy a húgyvezetékben, amikor a vizelet bizonyos nagy koncentrátumú része koagulálódik és szilárd csapadékot képez. A nagy köveket (5 mm fölött) a vizelet nem képes kimosni – állítólag az ember által megtapasztalható leggyötrőbb kín az a fájdalom, melyet a szabadulni igyekvő vesekő okoz a húgyútban. A vesében, húgyvezetékben levő kövek röntgenfelvételeken is láthatók.
A magas vérnyomás szoros kapcsolatban áll a vesékkel. A krónikus hipertenzióban szenvedő páciensek gyakran érzik, hogy veséik nem működnek megfelelően. A vesevezetékekben a vér megnövekedett nyomása összenyomja a finom szerkezetű nefronokat, így a vese kevésbé tud szűrni. A nefron begyulladása vesebajt okoz.
Mivel a vesék a gerinc ágyéki része felé néznek, a vesefájdalmat gyakran összetévesztik a hátfájással, és a beteg hosszú ideig szenved, mielőtt orvoshoz fordulna.
A gyermekvárás megkétszerezi a vese terhelését, hiszen egy helyett két lény melléktermékeit kell kiszűrnie. A folyadék visszamaradása miatti felpuffadt boka és ujj igen gyakori, ám vizeletmintából az is kiszűrhető, ha fehérje van a vizeletben, ez magas vérnyomással párosulva toxémiára utal. Ilyenkor azonnal specialistára van szükség, aki eldöntheti, hogy ágynyugalom javít-e a helyzeten, vagy a baba és a mama érdekében inkább meg kell indítani a szülést.
A hosszú távú cukorbetegség veseproblémákhoz, vesebetegségekhez vezet.
Hogyan segíthet a reflexológia?
A reflexológia igen hatékonynak bizonyult minden fent említett panasz esetében. A medenceüreg ingerlése javítja a vizeletkiválasztó rendszer vér- és idegellátást, így a test könnyebben meg tud szabadulni a káros anyagoktól. A reflexológia a felgyülemlett feszültséget is enyhíti, ami szintén a gyógyulást szolgálja.
A reflexológia terhesség idején is biztonságos módszer, enyhíti a várandósok vizelettel kapcsolatos panaszait.
Ha a veséket nem éri stressz, akkor működésük javul, a vérnyomása csökken. A magas vérnyomású betegek vesereflexei gyakran igen érzékenyek.
Segítség a kiválasztó rendszernek
Minden élőlénynek víz kell az életben maradáshoz. A víz szállítja a hormonokat és a tápanyagokat a testben, segít felhígítani a mérgeket, abszorbeálni a melléktermékeket. Kulcsfontosságú, hogy a kilélegzett, kiizzadt és kiválasztott folyadékot pótoljuk. Elegendő folyadék hiányában a vesék képtelenek egyensúlyban tartani a szervezet kémiai háztartását. Íme néhány módszer, mellyel segíthetjük a vizeletkiválasztó rendszert:
- Igyunk naponta legalább két liter folyadékot, ha mozgunk vagy meleg az idő, még többet. A víz gyümölcslé formájában is hatásos.
- Ha hólyaggyulladásban szenvedünk, nagyszerű az áfonyalé, ami segít megakadályozni, hogy a baktériumok a hólyag falára tapadjanak és ott osztódjanak.
- Fertőzés alatt ne igyunk kávét és ne együnk semmit, amiben koffein van.
- Az almaecet pompás természetes fertőzés-gátló és gyulladáscsökkentő. Húgyúti fertőzés alatt fogyasszunk el reggel-este egy nagy pohár meleg vizet, benne három teáskanálnyi almaecettel.
- 100 %-os tisztaságú illóolajak használata is segíthet a gyulladások megszüntetésében.